Úvodní stránka

Novinky a články

Tipy pro SolidCAM 2022 2.díl

Tipy pro SolidCAM 2022 2.díl

26.01.2023 - Jakub


Druhý ze série novinek, tipů a triků pro SolidCAM 2022.


Ještě jste nečetli první díl? Můžete se na něj podívat ZDE.

 

Asociativní nulový bod

Další z novinek SolidCAM 2022 se týká tvorby nulového bodu. Už v předchozích verzích se můžeme setkat s mnoha možnostmi definice nulového bodu. Nově zde přibyla možnost plně asociativního nulového bodu. Znamená to, že v případě změny na obráběné součásti dojte k automatickému přesunutí souřadného systému podle zadaných asociativních ploch. V dřívějších verzích bychom museli definovat souřadný systém znovu od začátku. To samé bychom museli provést i při úpravě umístění nulové bodu.

 

 

V možnostech umístění nulového bodu nám přibyly nové tři možnosti automatického umístění: Auto Location, Auto Location- Top, Auto Location- Bottom.

 

 

Při výběru plochy, která se použije pro kolmý směr Z, bude automaticky umístěna k nejbližšímu záchytnému bodu na automatickém kvádru dle vybrané varianty.

 

 

Auto Location (automatické umístění).

Automaticky vybere nejbližší bod na vytvořeném kvádru k místu kliknutí. Zohledňuje i to, zda je kliknuto na vrchní nebo spodní část dílu.

 

 

Auto Location- Top (automatické umístění- vrch).

Automaticky vybere nejbližší bod na horní rovině automatického kvádru.

 

 

Auto Location- Bottom (automatické umístění- spodek).

Automaticky vybere nejbližší bod na spodní rovině automatického kvádru.

 

 

Výběr válcové plochy, kruhové hrany.

Výběrem válcové plochy nebo kruhové hrany lze pomocí funkce automatické pozice umístí počátek na středovou osu tohoto válce.

 

 

Dále jsou zde další možnosti, jak přemístit nulový bod na požadovanou pozici pomocí asociativního výběru ploch nebo pomocí modifikace posunutí, natočení.

 

 

Asociativní nulový bod – úrovně

V SolidCAM 2022 je nově asociativní i karta úrovní nulového bodu. Zde můžete místo hodnoty vybrat např. plochu dílu + zadat hodnotu DELTA, která je brána jako přídavek od vybrané asociativní plochy. Pokud například do roviny rychloposuvu vyberu vrchní plochu dílu a nastavím přídavek na 50mm, při změně výšky dílu bude tato vzdálenost od vrchní plochy vždy dodržena.

 

 

Dále pak ve správci nulových bodů můžeme vidět všechny naše vybrané asociativní úrovně zobrazené na pracovní ploše i s hodnotou daného přídavku.

 

 

Úprava nulového bodu

Jak už zde bylo zmíněno při úpravě nulového bodu není potřeba definovat výběr znovu, stačí upravit stávající nastavení, všechna pole jsou přístupná.

 

 

Můžeme zde například změnit pouze výběr úrovně Z, a náš nulový bod zůstane na stejné pozici v ose X, Y.

 

 

Chcete další tipy? Třetí díl na Vás čeká ZDE.

Autor článku: Jakub

Zpět nahoru