17.12.2025 - Natálie

Nový ruční skener HandySCAN 3D EVO přináší rEVOluční změny.
CREAFORM/Ametek na podzim potvrdil, že mu vývoj inovativních technologií není cizí – už dvacet let od uvedení svého prvního ručního 3D skeneru stále udává tempo. Firma dlouhodobě reaguje na potřeby uživatelů a často přichází s funkcemi, o kterých si většina z nás ještě nedávno nechala jen zdát.
Tentokrát je řeč o novém ručním skeneru HandySCAN 3D EVO, který přináší, a zde se to přímo nabízí, rEVOluční změny.
Nejpatrnější jsou změny na samotné stavbě těla skeneru. Ten totiž disponuje integrovaným LCD displejem pro snadnou orientaci během skenování a lidarem pro využití rozšířené reality.

A k čemu tyto novinky vlastně jsou?
Lidar výrazně zjednodušuje zarovnání CAD modelu s reálným objektem – uživatel tak skenuje pouze požadovanou oblast, bez zbytečných přepočtů a nadbytečných dat. Pokud CAD model k dispozici není, lze pomocí laserového ukazovátka vymezit ořezové roviny. Skener pak automaticky odstraňuje pozadí i okolní šum – něco, co dříve vyžadovalo další doplňkové vybavení.
V kombinaci s integrovaným displejem dokáže lidar navíc zobrazit i barevné mapy z Inspection přímo na displayi skeneru. Operátor tak může názorně ukázat, kde se nachází kritická místa.
S lehkým nadhledem lze tuto kombinaci přirovnat k řešení využívajícímu zpětnou projekci značky Virtek, které promítá barevné isolinie přímo na povrch dílu. Spolupráce CREAFORM a Virtek byla představena v minulém období.
Během představení novinek pro distributory výrazně rezonoval také pojem „Mobility Kit“. Jde o nové doplňkové zařízení pro skenery série EVO, které z nich činí plnohodnotně mobilní řešení – připravené pracovat i v nejnáročnějších podmínkách, bez nutnosti připojení k elektrické síti a počítači. Mobility kit stačí jednoduše upevnit například k opasku, propojit se skenerem a můžete se pustit do práce. Díky výkonnému integrovanému grafickému uživatelskému rozhraní s LCD přímo na těle skeneru se obejdete dokonce i bez počítače.
Možná namítnete, že na trhu už jsou dostupná zcela bezdrátová řešení. Ano, ale právě zde přichází ono známé „ale“… V době, kdy si firmy stále více chrání své know-how a kybernetické útoky se netýkají jen velkých hráčů, řada podniků zakazuje využívání Wi-Fi sítí v provozech. A přesně v takovém prostředí bezdrátové řešení neobstojí. Kabelové připojení tak zůstává spolehlivější volbou – obzvlášť při přenosu obrovského množství dat. A že jich není málo. Skenery EVO zvládají rychlost 2 800 000 měření za sekundu, což je o celý milion více než u druhé nejvyšší řady značky (BLACK).
Změn se dočkal také proces kalibrace a recertifikace. EVO je vůbec prvním ručním skenerem certifikovaným dle normy ISO 17025 na základě normy ISO 10360. K tradičním pomůckám recertifikace přibyl granitový povrch, na němž se kontroluje odchylka měření rovinnosti. Díky tomu se celý certifikační proces zpřísnil a stal se nejkomplexnějším a nejpřesnějším na trhu.
Aby byla přesnost zajištěna i mezi jednotlivými recertifikačními cykly, bylo nutné provádět místní kalibraci – dříve podle uvážení obsluhy či interních předpisů. Nové EVO skenery však přinášejí chytré řešení: kalibrační tyč, kterou lze umístit do okolí měřeného objektu. Kalibrace tak probíhá průběžně během skenování. Pokud není možné tyč vhodně umístit, zůstává samozřejmě možnost provést klasickou kalibraci před zahájením měření.
Série EVO tak posouvá pojem „ruční 3D skener“ do zcela nové úrovně. Nejde už jen o přesnost a rychlost – ty se dnes tak nějak očekávají. EVO přináší hlavně promyšlený celek, kde má každý detail svůj účel: od lidarového zarovnávání přes integrovaný displej až po kalibraci v reálném čase. Výsledkem je nástroj, který zrychluje práci, snižuje chybovost a zjednodušuje každodenní procesy.
Autor článku: Natálie
Hlavní kategorie
Informace
Všechna práva vyhrazena (c) 2025 - TOP TECH s.r.o.
Tvůrci webu: snadnacesta.eu 