Úvodní stránka

Novinky a články

Import soustružnického nástroje do tabulky nástrojů

Import soustružnického nástroje do tabulky nástrojů

20.03.2023 - Jakub


Import soustružnického nástroje


Import soustružnického nástroje do tabulky nástrojů

Tento článek popisuje import soustružnického nástroje to tabulky nástrojů od verze SolidCAM 2021. Import nástroje do tabulky má více možností. V tomto článku se bude zabývat první možností, a to nahráním modelu nástroje pomocí formátu STL.

Pro tuto ukázku použijeme model, který jsem obdržel přímo od výrobce soustružnických nástrojů ve formátu STP. Model obsahuje řeznou destičku + držák destičky (stopka)..

 

 

Import soustružnického nástroje do tabulky touto metodou má jistá pravidla, která se musí dodržet tak, aby import proběhl v pořádku a definice řezného bodu nástroje byla vytvořena správně.

Na obrázku níže je vidět jak by měla vypadat správně nadefinovaná řezná destička.

 

 

Po importu souboru STP do SOLIDWORKS začneme tím, že pro jednotlivé komponenty vytvoříme souřadný systém. Jako první nadefinuji souřadný systém pro držák destičky.

 

 

Osu Z orientuji tak aby souhlasila s osou upínače definovanou v SolidCAM. Ulehčí nám to následnou orientaci nástroje přímo v tabulce nástrojů.

 

 

Nyní tento model uložíme jako soubor s příponou STL a pomocí tlačítka“ Možnosti“ a volby „ Výstupní souřadný systém“ vybereme souřadný systém, ve kterém se tento model uloží.

 

 

Důležité je tento model uložit do složky, která je v SolidCAMu nastavena jako složka pro výchozí tabulky nástrojů, nebo jako výchozí složka pro import. Pokud tato podmínka není splněná SolidCAM vám nedovolí naimportovat tento model do tabulky nástrojů.

 

 

 

Nyní přejdeme k tvorbě souřadného systému destičky. Zde musíme dodržet pravidla pro tvorbu souřadného systému destičky.

 

  • Musí ležet na horní ploše destičky
  • Musí ležet v oblasti modelu destičky
  • Osa Z by měla být kolmá k řezné rovině destičky
  • Osa X musí procházet řezným bodem (kladný směr osy X optimálně od řezného bodu - směrem do těla nože - dle obrázku)

 

 

 

Model uložíme stejným postupem (ve formátu STL) jako v předchozím případě. Musíme v možnostech uložení vybrat souřadný systém destičky, který jsme si v SOLIDWORKS vytvořili.

 

 

Nyní je zapotřebí vytvořit souřadný systém spoje mezi destičkou a držákem. Tento souřadný systém má také několik pravidel:

 

  • Musí ležet na dosedací rovině destičky
  • Osa Y musí být kolmá k dosedací rovině

 

 

Nyní otevřeme libovolnou tabulku komponentů nástroje. Je jedno zda tabulku otevřeme přímo v projektu SolidCAM nebo separátně v aplikaci ToolLKiT. Z výběru nástrojů zvolíme soustružnický profil a přetáhneme pod složku nástroje. Ve „způsobu definice“ vybereme možnost 3D model. Dále klikneme na tři tečky u výběru „název souboru“ a vybereme náš uložený model ve formátu STL.

 

 

Náhled importované destičky.

 

 

Stejným postupem naiportujeme stopku nástroje.

 

 

Náhled držáku destičky bez nadefinovaného spojovacího bodu.

 

 

Nyní budeme muset nadefinovat spojovací bod na držáku tak, aby při složení nástroje byla destička na správné pozici. Nejprve si budeme muset zjistit rozdíl mezi souřadným systémem držáku a souřadným systémem spoje. Na to můžeme použít pomocný modul SolidCAM Utilities – Matice souřadného systému.

 

 

Hodnoty posunutí X,Y,Z a natočení Rx,Ry,Rz použije pro definici spojovacího bodu v tabulce nástrojů.

 

 

Náhled držáku destičky s nadefinovaným spojovacím bodem.

 

 

Nyní máme připravené komponenty k sestavení. Otevřeme tedy jakoukoli tabulku sestav. Pomocí importu z tabulky komponentu vybereme tabulku, do které jsme uložili jednotlivé části nástroje. Řeznou destičku přetažením přesuneme do seznamu nástrojů.

 

 

Dále pomocí přetažení nebo pomocí pravého tlačítka myši a volby „vložit nad“ aplikujeme držák na břitovou destičku.

 

 

Tímto postupem jsme docílili složení nástroje pro soustružnické operace v SolidCAM.

 

 

Náhled na sestavený soustružnický nůž.

 

 

Pokud dodržíme tento postup, vytvoří se nám řezný bod na správném místě břitové destičky, který není zapotřebí následně upravovat.

 

 

Autor článku: Jakub

Zpět nahoru